вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Киев: Прекршено примирјето рано утрово

Прекршено примирјето во Украина

Ukraine Protest

Поврзани вести

Демонстрантите во Киев рано утрово ги потиснале полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје.

Како што наведуваат медиумите, новите пресметки започнаа рано наутро, а официјални претставни соопштиле дека повеќе од 20 полицајци се повредени и дека некои од нив се погодени од снајпери.

На Мајдан во овој момент има околу 3.000 демонстранти и на самиот плоштад во овој момент е мирно, но групите на демонстранти пристигнаа до украинскиот парламент, кои се евакуираат.

Ниту фактот дека во Украина е прогласен Ден на жалост во чест на 28-те жртви од насилните демонстрации во изминатите 48 часа, не ги спречи новите судири, а утрово група демонстранти почнале да фрлаат молотови коктели врз кордонот на полицијата од каде е возвратено со солзавец.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести