среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Киев: Расте опасност од војна меѓу Русија и Украина

Според него ако руските сили ги завземат источните подрачја ќе биде многу тешко да се побара од Украинците кои живеат таму да не возвратат на таа воена инвазија.

rusia i ukraina

Поврзани вести

Расте опасноста од војна помеѓу Русија и Украина, предупреди вчера украинскиот министер за надворешни работи, Андриј Дешчица, осудувајќи го распоредувањето на руските сили на истокот на земјата.

„Расте…и станува се’ поголема“ рече украинскиот министер одговарајќи на прашањето на америкскат мрежа „Еј-Би-Си“ во врска со опасноста од воен судир меѓу Киев и Москва. Тој предупредил дека ситуацијата е многу потензична од минатата недела.

Според него ако руските сили ги завземат источните подрачја ќе биде многу тешко да се побара од Украинците кои живеат таму да не возвратат на таа воена инвазија.

Илјадници Украинци вчера се собрале во Киев за да изразат загриженост поради руското присуство.

Инаку, руските сили се подготвени во секој миг да ја нападнат Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести