вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Киев: Уапсени 50 демонстранти

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев продолжија и денеска и покрај ниските температури од минус десет степени

Ukraine Protest

Поврзани вести

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека се уапсени 50 лица кои учествуваа во судирите со полицијата во изминатите неколку дена во Киев.

Во соопштението се наведува дека 26 активисти се задржани во притвор, а дека се поднесени тужби против 22 лица, не наведувајќи други детали.

Апсењата се извршени поради кривични дела во масовните нереди во кои, според тамошното министерство за внатрешни работи, повредени се 163 полицајци од кои 80 се хоспитализирани.

Се наведува дека уапсените активисти создавале најголем неред.

Активистите изјавиле дека стотина од нив се повредени во судирите со полицијата, која жестоко возвратила.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести