четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Киев: Војската да употреби и оружје

Оваа одлука следи по убиството на еден украински војник

Ukraine

Поврзани вести

Украинското министерство за одбрана соопшти дека на војниците им е дозволено да користат оружје по „последиците“ кои ги претпреа поради првата жртва на Крим.

„Во самоодбрана и заштита на нивните животи, на украинските војници распоредени во Автономната Република Крим, им е дозволено да користат оружјхе“, соопшти украинското министерство за одбрана.

Украинскиот војник кој денеска беше ранет во напад на воена база на периферијата на кримската престолнина Симферопол, починал од здобиените повреди.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести