четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Киев започна антитерористичка операција во источна Украина

ukraina antiteroristicka akcija

Поврзани вести

Силите за безбедност на Украина денеска започнаа акција против проруските групи кои во Славјанск, кои што во источниот дел од земјата, ја зазеле зградата на полицијата и Државната безбедност.

Украинскиот министер за внатрешни работи, Арсен Аваков, соопштил дека силите за безбедност започнале „антитерористичка операција со цел ставање крај на активностите на сепаратистите во Славјанск“.

„Во Славјанск започна антитерористичка операција. Со нејзе раководи антитерористичката единица на државната служба за безбедност“, напишал Аваков на својот „Фејсбук“ профил.

Тој додал дека во тој град се испратени припадници на сите безбедносни единици од целата земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести