сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Кифлички за почетници

Многу млади домаќинки се жалат дека правењето кифли е комплицирана работа, па еве еден едноставен рецепт за нив.

kifli

Последни вести

Состојки:

500 гр. меко брашно

240 гр. младо сирење

2 јајца

100 мл масло

2 лаж. сол

1,5 кесичка пециво

1 жолчка

1 лаж масло

Подготовка:

Во вангла измешајте ги јајцата, солта, млекото, маслото додадете го сирењето а потоа со матење со миксерот со перки за тесто и со додавање на брашно и прашок за пециво, замесете го тестото. Тестото поделете го на четири дела. Секоја топка растегнете ја со сукало на површина со брашно, исечете ја на осум или повеќе триаголници (зависно од тоа дали сакате кифлите да бидат помали или поголеми) и завиткајте ги во кифли.

Наредете ги во подмачкана тавка или во тавка со хартија за печење, премачкајте ги со премаз кој е направен од жолчка со лажица масло, посипете со семки по желба, посолете по желба и печете на 200 степени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести