петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ким Јонг Ун освои 100 отсто од гласовите на изборите

kim jong un

Поврзани вести

Севернокорејските медиуми денеска го потврдиле ова што никогаш не било прашање, односно дека лидерот на таа земја Ким Јонг Ун на парламентарните избори освоил 100 отсто од гласовите во својата изборна единица, како и дека на гласањето излегле сите гласачи.

Така Ким Јонг Ун, кој е закитен со најголемите титули во земјата, сега е и пратеник во Врховното народно собрание.

„Сите гласачи во изборната единица број 111 гласаa, а 100 отсто од нив гласале за Ким Јонг Ун. Тоа е израз на апсолутна поддршка и доверба во врховниот лидер Ким Јонг Ун, со оглед дека сите му покажаа целосна доверба“, објави официјална севернокорејската новинска агенција КЦНА.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести