Свет

Ким Јонг Ун се појави во јавност по повеќе од еден месец

Ким Јонг Ун се појави во јавност по повеќе од еден месец

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун по 40 дена се појави во јавност.

Тој го посетил новиот станбен комплекс и новиот Институт за природна енергија.

Ким претходно е виден во јавност на 3 септември, кога со сопругата присустувал на еден концерт.

Според јужнокорејскиот весник „Џонганг илбо“ Кин кон средината на септември бил опериран на двете нозе, а операцијата ја извршил француски хирург.

Ким Џонг Ун (31) минатиот петок не присуствувал на одбележувањето на 69-годишнината од основањето на Работничката партија на Северна Кореја.