недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 47

Ким Јонг Ун со предупредување до САД дека неговата армија е подготвена за нуклеарен напад

Контроверзниот лидер на Северна Кореја Ким Јонг Ун ги предупреди САД да не преземаат „провокативни акции“ во регионот, тврдејќи дека е неговата армија подготвена да возврати со нуклеарни напади.

13259121

Поврзани вести

-Подготвени сме на сеопфатна војна да одговориме со иста мерка. Подготвени сме да возвратиме на нуклеарни напади во наш сопствен стил, изјави севернокорејскиот воен претставник Чо Рјонг-хе.

Северна Кореја денеска ја прославува 105-годишнината од раѓањето на својот основач Ким Ил-сунг, акуелниот претседател на прославата во Пјонгјанг се пофали со нова ракета со долг домет која се лансира од подморница.

Војската на Северна Кореја се закани вчера дека „немилосрдно ќе ги опустоши САД“ доколку одлучат да ја нападнат земјата.

Најчитани вести