Свет

Ким Јонг Ун со предупредување до САД дека неговата армија е подготвена за нуклеарен напад

Ким Јонг Ун со предупредување до САД дека неговата армија е подготвена за нуклеарен напад

-Подготвени сме на сеопфатна војна да одговориме со иста мерка. Подготвени сме да возвратиме на нуклеарни напади во наш сопствен стил, изјави севернокорејскиот воен претставник Чо Рјонг-хе.

Северна Кореја денеска ја прославува 105-годишнината од раѓањето на својот основач Ким Ил-сунг, акуелниот претседател на прославата во Пјонгјанг се пофали со нова ракета со долг домет која се лансира од подморница.

Војската на Северна Кореја се закани вчера дека „немилосрдно ќе ги опустоши САД“ доколку одлучат да ја нападнат земјата.