петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 31

Кина: 38 загинати во пожар во дом за стари

pozar2

Последни вести

Триесет и осум лица загинаа, а шест се повредени изминатата ноќ во пожар кој зафати дом за стари лица во централна Кина.

Пожарот се случил во градот Пингдингшан, во провинцијата Хенан.

Две повредени лица се во болница во критична состојба.

Пожарите и индустриските несреќи во Кина се чести поради непочитување на безбедносните стандарди.

Најчитани вести