вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Кина до 2018-та година ќе го достигне американскиот БДП

Кина полека се приближува кон САД

kina

Поврзани вести

Кина според вредноста на оставрената надворешна трговија во 2013-та година за прв пат ги надмина досега неприкосновените Соединетите Американски Држави.

Експертите на Меѓународниот монетарен фонд предвидуваат дека најбројната земја во светот за четири години сосема ќе им се доближи на САД според обемот на бруто домашен производ (БДП), пресметан на основа на паритетот на куповна моќ.

Уделот на кинескиот во глобалниот БДП, во следните четири години, исто така скоро ќе се изедначи со учеството кое што го имаат САД. Официјалните податоци објавени оваа недела во Пекинг покажуваат дека лани Кина остварила трговска размена со остатокот на светот од 4,2 милијарди долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести