вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Кина донираше повеќе од 3.000 книги за институтот Конфучиј

books

Поврзани вести

Кина донираше повеќе од три илјади книги, учебници и наставни помагала за Конфучиј институтот.

Кинеските професори сметаат дека Конфучиј институтот претставува значаен културен центар на Кина, а ширум светот се отворени 400 вакви институти.

Во земјава веќе има интерес за изучување на овој древен јазик, а 40 студенти од земјава ќе заминат на студии во Кина да ја изучуваат традиционалната древна медицина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести