четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Кина евакуираше 3000 лица од Виетнам

Откако бројот на виетнамската полиција на улиците значително се зголеми, немирите се се стишаа. Кина во меѓувреме евакуираше преку 3000 свои државјани од Виетнам.

Vietnam_china

Поврзани вести

Виетнамските власти распоредија голем број од припадниците на безбедносните сили на улиците за да ги сопрат насилните антикинески немири кои ја погодија земјата изминатите денови. Откако бројот на виетнамската полиција на улиците значително се зголеми, немирите се се стишаа. Кина во меѓувреме евакуираше преку 3000 свои државјани од Виетнам.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести