недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Кина го блокира Гугл

Пристапот и услугите на пребарувачот Гугл се блокирани поради 25 годишнината од гушењето на продемократскиот протест на пекингшкиот плоштад Тјенанмен.

google-china

Поврзани вести

Пристапот и услугите на пребарувачот Гугл се блокирани поради 25 годишнината од гушењето на продемократскиот протест на пекингшкиот плоштад Тјенанмен.

Според кинескиот регулаторен орган задолжен за цензура на GreatFire.org, на мета на кинеската влада главен е Гугл пребарувачот, но и Gmail, пренесува Ројтерс.

„Сеуште не е јасно дали оваа блокада е привремена поради годишницата или ќе стапи на сила засекогаш. Но, поради тоа што блокадата трае веќе 4 дена, големи се шансите услугите на Гугл да бидат тешко достапни во Кина“, се вели во соопштението на органот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести