сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Кина им забрани на политичарите да пушат на јавни места

Забраната важи за сите политички претставници кои ќе се најдат на некое јавно место.

China Smoking

Поврзани вести

Претставници на Комунистичката партија не смеат да пушат на јавни места или да купуваат цигари користејќи јавни средства, а би требало да ги поттикнат своите колеги да престанат со тој порок, соопшти највисоко кинеско владино тело во циркуларно писмо.

Агенцијата „Синхуа“ синоќа објавила дека со новите прописи се опфатени Централниот комитет на Комунистичката партија и Државниот совет.

На политичарите им е забрането да пушат во училиштата, болниците, спортските објекти или јавниот превоз, како и да пушат или да им се нудат цигари додека извршуваат официјална должност.

Кина е најголем светски потрошувач на тутун со повеќе од 300 милиони пушачи. Кинеското министерство за здравство во 2011-та година објави упатство за забрана за пушење во затворени јавни места, вклучувајќи хотели и ресторани, но тие стриктно не се почитуваат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести