понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 77

Кина: Избодел со нож десет деца пред училиште, па се самоубл

Децата веднаш биле префрлени во блиската болница, при што кај две од нив биле констатирани потешки повреди, но животот не им е во опасност.

Кина: Избодел со нож десет деца пред училиште, па се самоубл

Кина: Избодел со нож десет деца пред училиште, па се самоубл

Последни вести

Десет деца денеска биле избодени со нож пред основно училиште на југот од Кина, а напаѓачот по нападот извршил самоубиство, објавија  кинеските медиуми.

Мажот пред влезот во основното училиште во градот Хајкоу, во провинцијата Хајнан, со нож повредил шест момчиња и четири девојчиња, јави кинеската државна телевизија Си-Си-Ти-Ви.

Британските медиуми пренесуваат дека децата веднаш биле префрлени во блиската болница, при што кај две од нив биле констатирани потешки повреди, но животот не им е во опасност.

Насилните злосторства во Кина се реткост во споредба со многу други земји, но во последните години се случија повеќе напади со нож и секира, вклучувајќи и некои во кои цел беа деца

Најчитани вести