вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кина ќе одвои 6 милиони долари за храна во подрачјата погодени од ебола

Средствата се наменети за Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, каде епидемијата доведе до нарушувања во сообраќајот и до зголемување на цените на храната.

ebola-image-11

Последни вести

Кина ќе и достави шест милиони долари на Светската програма за храна за помош на земјите, кои имаат недостиг на храна и кои се погодени од епидемијата на ебола, објави МИА.

Средствата се наменети за Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, каде епидемијата доведе до нарушувања во сообраќајот и до зголемување на цените на храната.

Кинеските пари ќе обезбедат храна за 300 илјади лица за еден месец и тие пред се ќе бидат потрошени за ориз, леќа и грав.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести