среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кина лежи на милијарди, но не може да дојде до нив

gas

Поврзани вести

Повеќе од 60 отсто од гасот кој Кина би можела да го добие од нафтените наоѓалишта се наоѓа во пределите кои се сиромашни со вода што го комплицира извлекувањето на гасот, кој и е неопходен, оцени денеска Светскиот институт за ресурси.

Институтот во своето соопштение наведува дека оваа земја има најголеми резерви на тој гас во светот.

За извлекување на гасот потребно е во избушените дупки да се испумпа голема количина на вода помешана со хемикалии за да се разбијат карпите и да се ослободи гасот. Оваа ризична процедура се нарекува „хидрокрекинг“.

Американската организација додава дека 38 отсто од природниот гас во светот се наоѓа во Кина, но во подрачјата кои се сиромашни со вода. По Кина следат Аргентина и Алжир.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести