недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кина: Магла го парализираше сообраќајот

Неколку аеродроми во Кина откажале поголем број летови, а патиштата ширум земјата утрово биле затворени поради густата магла и смогот, по што била намалена видливоста.

magla-kina

Поврзани вести

Откако смогот и маглата полека почнале да се повлекуваат, некои од патиштата повторно се отворени, но сообраќајот и понатаму се одвива отежнато.

Кина од почетокот на декември се соочува со густа магла и смог, поради која што е издаден втор степен на предупредување, а во многу градови, вклучувајќи го и Шангај, забранети се наставни активности на отворено.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести