среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кина подготвена да и помогне на Русија

china-russia1

Последни вести

Ако на Русија и е потребна нашата помош ние ќе и ја пружиме. Но, веруваме дека земјата е способна да ги надмине моменталните економски проблеми.

Ова го изјавил шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји.

Тој додаде дека Кина и Русија имаат блиски дипломатски и економски врски, првенствено во енергетскиот сектор.

Кинескиот извоз во Русија порасна за 10,5 отсто, а увозот за 2,9 проценти во првите три квартали од 2014 година во споредба со истиот период од 2013 година. Вкупната вредноста на трговската размена изнесува 70,78 билиони долари.

Но, сепак Пекинг не сака да се вмеша во кризата во Украина и апелираше да се изнајде решение по мирен пат.

Минатата недела вредноста на ртубљата се намали за 45 проценти во однос на доларот, но рускиот претседател Владимир Путин одби тоа да го нарече криза, наведувајќи дека повторно ќе расте вредноста на руската валута.

Најчитани вести