понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кина: Пожар во трговски центар, 17 загинати

kina-pozar500

Последни вести

Во пожар во трговски центар во јужна Кина загинаа 17 лица. Локалните власти соопштија дека спасувачката операција траела 18 часа.

Пожарот изби на последниот кат на четирикатницата во округот Хуидонг во југоисточната провинција Гуангдунг.

Во акцијата за спасување учествувале 270 пожарникари и 45 противпожарни возила.

Полицијата ги притвори деветмината менаџери на трговскиот центар, а истрагата за причините за пожарот е во тек.

Најчитани вести