петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Кина произведе ласерско оружје за уривање дронови

Новиот ласерски систем има дострел од два километра и може да урне „различни мали летала“ во рок од пет секунди откако ќе го лоцира.

laser

Последни вести

Кина произведе ново ласерско оружје, кое може да урне нисколетечки беспилотни летала, објавија кинеските медиуми.

Новиот ласерски систем има дострел од два километра и може да урне „различни мали летала“ во рок од пет секунди откако ќе го лоцира.

Медиумите прикажале фотографии на голема метална кутија во маскирни бои и остатоци од мало беспилотно летало, од кои некои се во пламен.

Новото оружје ефикасно се користи за летала на максимална височина од 500 метри, кои се движат со брзина од 50 метри во секунда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести