петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Кина: Речиси 570 пратеници замешани во корупциски скандал

Официјалната новинска агенција Синхуа наведува дека вкупниот износ на мито кој го примиле кинеските пратеници во градот Хенгјанг во сиромашната јужна провинција Хунан изнесува повеќе од 18,1 милион долари.

kineski pratenici

Поврзани вести

Повеќе од 500 пратеници во еден кинески град поднесоа оставка поради земање мито, додека уште  пет пратеници се разрешени од должноста поради давање мито, јавија денеска кинеските медиуми.

Официјалната новинска агенција Синхуа наведува дека вкупниот износ на мито кој го примиле кинеските пратеници во градот Хенгјанг во сиромашната јужна провинција Хунан изнесува повеќе од 18,1 милион долари. Тие пари биле употребени за местење на изборните резултати, пренесува Ројтерс.

Синхуа наведува дека престапниците во овој случај ќе бидат предадени на судските власти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести