четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кина регистрираше суфицит од 33,8 милијарди долари

Кинескиот надворешнотрговски суфицит во ноември достигна 33,8 милијарди долари, соопшти денеска Царинската управа во Пекинг.

kina-zmej

Поврзани вести

Надворешно-трговската размена била 370,61 милијарди долари во ноември, од кои што 202,21 милијарди од извоз и 168,4 милијарди долари од увоз.

Според податоците на царинската служба, извозот пораснал за 12,7 отсто на годишно ниво, а увозот за 5,3 отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести