понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Кина: Во автобуска несреќа загинаа 20 лица

kina

Последни вести

Дваесет лица загинаа, а 13 се повредени во тешка автобуска несреќа во централниот дел на Кина.

Автобусот, кој превезувал локален оперски ансамбл, излетал од патот и паднал во длабока провалија.

Несреќата се случила во близина на градот Анјан во провинцијата Ханан, а причините се уште се истражуваат.

Автобуска несреќа денеска се случи и во Тајланд, во која загинаа шест лица, а 33 се повредени. Според локалната полиција, возачот на автобусот ја загубил контролата над возилото, во кое се наоѓале 50 патници, и удрил во електричен столб. Во автобусот се наоѓале административни службеници.

Најчитани вести