петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Кина: Во експлозија на гас во рудник заробени 22 рудари

Во рудниците во Кина, кои се најнебезбедни во светот, експлозиите се честа појава, како и поплави и рушење.

kineski rudari

Поврзани вести

Во рудник за јаглен во западниот дел на Кина се случила експлозија на гас, па под земјата останале зарбоени 22 рудари, соопштиле локалните власти.

Експлозијата во рудникот во покраината Чандиј се случила додека внатре имало 34 рудари, но 12 од нив успеале да се извлечат на сигурно.

Кинеските медиуми навеле дека спасувачките служби се обиделе да дојдат до заробените рудари, но не е познато дали меѓу нив има повредени или жртви.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести