вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Кина во орбитата лансираше истражувачки сателит

132417372

Последни вести

Кина денеска успешно лансираше во орбитата експериментален сателит „Јаоган-25“.

Лансирањето било извршено од космодромот Џијукван во северозападната провинција Гансу со помош на ракета носач „Чанчжен-4 Си“ (Long March – 4C), јави ТАСС.

„Јаоган-25“ е наменет за извршување научни експерименти и набљудување на површината на Земјата. Информациите добиени од сателитот ќе се користат за анализа на податоци во земјоделството, а исто така и за намалување на штетите од од природните непогоди.

 

Најчитани вести