четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Кина за прв пат на воени вежби каде домаќин е САД

Кинески бордови денеска се упатија недалеку од водите на Хаваи каде за прв пат ќе учествуваат во здружени воени вежби. Домаќини на вежбите ќе бидат САД.

plan-ships-630x419

Поврзани вести

Кинески бордови денеска се упатија недалеку од водите на Хаваи каде за прв пат ќе учествуваат во здружени воени вежби. Домаќини на вежбите ќе бидат САД.

Овие вежби се ретка прилика за Кина да изгради доверба со САД и регионалните ривали, вклучувајќи ги Филипините и Јапонија, наведува АП.

Здружените воени вежби на Пацификот ќе започнат на 26 јуни, а во нив ќе учествуваат 23 земји.

Во вежбите Кина ќе учествуваат 1.100 кинески офицери и морнари, меѓу кои и специјални единици и тимови нуркачи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести