недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Кинески бродови на вежба во Индискиот океан

„Чангбаишан“ е еден од најмодерните кинески бродови, со кој што може да се изврши и хеликоптерски и поморски десант

kineski brod

Поврзани вести

Три кинески воени брода ја завршуваат поморската воена вежба во Индискиот океан и се упатиле кон западниот Пацифик, укажувајќи на се’ поголемиот домет на кинеските поморски сили.

Најголемиот кинески брод „Чангбаишан“ на 29-ти јануари пристигна во Индискиот океан, каде извеле вежби врзани за борбата против гусарите и спасување на жртви од бродолом.

Бродовите по крајот на вежбата се упатија кон Филипините и се очекува дека во Кина ќе се вратат преку Јужното Кинеско море, каде постои територијален спор на Пекинг со Филипините околу повеќе помали острови, риболов и можни извори на нафта.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести