среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кинескиот амбасадор збеснал и излетал од зградата на српската Влада

aleksandar-obradovic-i-goran-dokovic-foto-dado-jevtic-1418770782-599595

Последни вести

Кинезите вчера збеснале кога слушнале дека Владата на Србија бара одложување на потпишувањето на договорот за заем за термоелектраната „Костолац Б“, која треба да се официјализира во текот на Самитот за Кина и 16 држави од централна и источна Европа, кој вчера почна во Белград, објавува спрски Курир, пренесува НетПрес.

Ли Манчаг, кинескиот амбасадор, бесен излетал од зградата на Владата кога дознал дека официјалните лица од Белград сакаат да го променат договорот. Курир го открил овој дипломатски скандал кога ја фатил СМС преписката меѓу директорот на „Електроприведе Србија“, Александар Обрадовиќ и Горан Ѓоковиќ, чичко на тенисерот Новак Ѓоковиќ.

kinezi-poslovi-region-foto-zorana-jevtic-1418770832-599596

Курир го фотографирал Обрадовиќ на економско-трговскиот форум во Сава центарот.

„Каде си? Тргна на лошо“, му напишал Обрадовиќ на Ѓоковиќ.

„Ј…га не дојде синоќа“, му вратил Ѓоковиќ на Обрадовиќ, замерувајќи му што искулирал со делегацијата на Кина.

kinezi-poslovi-region-foto-zorana-jevtic-1418770832-599597

„Ти не разбираш што ти зборувам… Сега Антиќ (министерот за енергетика) и јас го известивме кинескиот амбасадот дека бараме одложување на потпишувањето за заем на „Костилац Б“. Амбасадорот полуде од без и излета од канцелариите на Владата на Србија… Јас сум сега на црната листа на Кинезите“, одговорил Обрадовиќ.

kinezi-poslovi-region-foto-zorana-jevtic-1418770832-599598

Горан Ѓоковиќ ќе биде еден од директорите на идната кинеска компанија за изградба на исфруструктура во Југоисточна Европа со седиште во Белград.

Најчитани вести