четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Кинескиот јуан го надмина еврото и стана втора валута во тргувањето

Кинескиот јуан во октомври го надмина еврото и стана втора најкористена валута во светот за финансирање на трувањата.

juan

Поврзани вести

Како што објави агенцијата SWIFT, која им пружа услуги во областа на глобалните трансакции, уделот на јуанот во финансирање на тргувањата во октомври оваа година порасна на 8,66 отсто.

Во јануари минатата година, уделот на кинеската национална валута во финансирање на тргувањето бил само 1,89 отсто.

Јуанот сега се наоѓа на второ место, зад доларот, кој останува главна валута при финансирање на тргувањето со удел од 81,08 отсто.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести