петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Кинескиот тајкун се откажа од идејата да го купи „Њујорк тајмс“

new-york-times

Последни вести

Кинески тајкун Чен Гуанбјао се повлекува од амбициозниот план за купување на издаваштвото на „Њујорк тајмс“, само една недела по јавното обелоденување на намерата, пренесе „Ројтерс“.

„Нивото на тежина е огромно“, рекол бизнисменот. Чен, познат по својата филантропија, не поседува акции на изданието, ниту планира да купи. Компанијата е проценета на 2,3 милијарди долари, но според Чен таа чини само една милијарда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести