Магазин

Кинескиот виолинист Нинг Фенг вечерва на „Охридско лето“

Кинескиот виолинист Нинг Фенг вечерва на „Охридско лето“

Седумнаесеттиот ден од годинешното „Охридско лето“ резервиран за солистичкиот концерт на познатиот виолинист Нинг Фенг од Кина, во пијано придружба на Томас Хопе.

Селекторот на музичката програма на „Охридско лето“ Гордана Јосифова-Неделковска најави дека после незаборавните концерти на светски познатите пијанисти Елизавета Леонскаја, Аркадиј Володос и Максим Мрвица, следува претставувањето на овогодинешните „виолинистички ѕвезди“ кои ќе бидат дел од ова фестивалско издание, пренесе МИА.

– По прв пат на фестивалот, а и во Македонија, ќе настапи „Кинескиот Паганини“, кој со својата беспрекорна виртуозност, но и со изразена лирика и емотивност во својата изведба ќе приреди несекојдневен концерт. Овој врвен уметник свири на виолина „Страдивари“ од 1721 година. Нинг Фенг кој е добитник на Првата награда на Интернационалниот натпревар „Паганини“ во 2006 година, ќе настапи заедно со пијанистот од Германија Томас Хопе, изјави Јосифова-Неделковска.

Фенг студирал на Конзерваториумот во Сичуан и Кралската академија во Лондон. Редовно настапува во својата родна земја, но и низ целиот свет, соработувајќи со голем број оркестри, меѓу кои – Фестивалскиот оркестар на Будимпешта, Рускиот државен симфониски оркестар, Стразбуршката филхармонија, под диригентската палка на реномирани музичари како Иван Фишер, Владимир Јуровски и други.

Покрај солистичката активност, Нинг Фенг учествува и во камерни состави. Имено, тој е член на „Драгон квартет“, основан во 2012 година во Кина, како и дел од пијано-триото, заедно со Игор Левит и Себастијан Клингер.

Добитник е на повеќе награди на интернационални натпревари низ целиот свет (Прва награда на Интернационалниот натпревар по виолина „Мајкл Хил“ во Нов Зеланд во 2005 година, Прва награда на Интернационалниот натпревар „Паганини“ во 2006 година и други).

Томас Хопе е пијанист – соработник со висока репутација стекната преку изведбите на концертните програми со реномираните уметници од калибарот на Ицхак Перлман, Џошуа Бел, Антје Вајтхаас, Стефан Миленковиќ, Албан Герхард, Франс Хелмерсон во салите како „Карнеги Хол“ во Њујорк, „Концертгебау“ во Амстердам, „Вигмор Хол“ во Лондон, „Цуда“ и „Оји Хол“ во Токио, Берлинската филхармонија и други.

Покрај концертната дејност, Томас Хопе беше пијано-соработник во виолинистичките класи на Ицхак Перлман и Дороти Дилеј, постојано ги придружува пејачите во водечките оперски куќи и познатата школа „Џулијард“ и е официјален пијано-соработник на значајните меѓународни натпревари.

Значајни се и неговите мајсторски курсеви за пијано-соработка и камерна музика кои ги одржува во Германија, Бугарија, Јапонија, Чиле, САД и други земји.

Концертот ќе се одржи во катедралната црква Света Софија, со почеток од 21 часот. На програмата се избрани дела на Моцарт, Шуберт, Парт, Кронголд, Глазунов, Паганини.