среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Кинез уби три лица во училиште, па се самоуби

policee500

Поврзани вести

Три лица се убиени, а шест се ранети во училиште во централна Кина. Маж со нож денеска упаднал во основното училиште во градот Шијан во провинцијата Хубеи, централна Кина и нападнал осум ученици и еден наставник. По нападот напаѓачот извршил самоубиство со скок од училишната зграда.

Според локалните медиуми, тој го извршил нападот бидејќи не можел да го запише своето дете во училишта. Полицијата се уште нема соопштено деталји за нападот.

Во Кина во текот на последните години извршени се повеќе напади врз деца, а во текот на 2010 година дури пет напади во кои загинаа 15, а повредени беа над 80 деца.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести