недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кинези градат мост од стакло на 400 метри висина

За неговата изградба ќе се користи посебен вид на стакло, кој се користел и при изградбата на кинеската вселенска програма.

kineski-most500

Последни вести

На висина од 400 метри амбициозни кинески градежници решиле да изградат мост од стакло.

На планина во близина на градот Зхангјиајие, кинезите веќе го градат овој неверојатен и уникатен мост, кој ќе биде долг 370 метри, а широк 2.3 метри.

Ова ќе биде првиот мост целосно изграден од стакло.

kinezi500

За неговата изградба ќе се користи посебен вид на стакло, кој се користел и при изградбата на кинеската вселенска програма.

Проценките на кинеските градежници се дека изградбата на „стаклениот мост“ ќе чини 41,7 милиони долари, но прашањето е кој ќе има храброст да премине преку овој мост?

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести