петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Кипар е против санкциите за Русија

kiparzname

Поврзани вести

Никозија е против воведувањето на санкции во однос на Русија, што можат да доведат до негативни последици за економиите на земјите-членки на Европската унија, изјавил кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Изјавата на Касулидис дојде за време на состанокот на Советот на ЕУ на ниво министри за надворешни работи, на кој беше најавено воведувањето на санкции спрема „високи владини претставници на Русија, одговорни за кршењето на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести