сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Кипар и Грција ги разгледуваат можностите за меѓурегионална соработка

kipar-grcija

Поврзани вести

Меѓурегионалната соработка помеѓу Кипар, Грција Италија и Израел може да биде корисно средство за развој, изјавија вчера министрите за внатрешни работи на Кипар и Грција во заедничката изјава од Никозија, пренесуваат кипарските медиуми.

Основна тема на билатералната средба на министрите беше потпишувањето на меморандумот за воспоставување на „европски клуб за територијална соработка“ со учество на Кипар, Грција, Италија и Израел.

Кипарскиот министер за внатрешни работи ја коментира можноста за соработка меѓу четирите земји како многу корисна алатка, особено во моментите на длабока финансиска криза.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести