петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Кипар ќе стане опасна зона доколку џихадистите тргнат кон Либан

kipar2

Последни вести

Кипар се наоѓа во опасна зона доколку џихадистите се насочат кон Либан и затоа земјата треба да соработува за да се неутрализира заканата од групата Исламска држава, изјави кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис во интервју за весникот „Катимерини“, пренесува МИА.

Дојде часот кога на испит треба да се стави геостратешката улога на Кипар како „преден ешалон“ на ЕУ и Западот во источниот Медитеран, посочува шефот на кипарската дипломатија.

Тој појасни дека Кипар ја презел обврската да укаже помош во обуката на либанската армија, која е симбол за единството и независноста на земјата.

– Се менува соодносот на силите во источниот Медитеран и на Блискиот Исток и перспективата за искористување на енергетските извори  во регионот создаваат погодна почва за развој на тристраната соработка меѓу Грција, Кипар и Египет, кон која може да се приклучи и Израел, со кого бележиме напредок во продлабочувањето на стратегиската соработка, рече Јоанис Касулидис.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести