понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Кипар: Ниту една странска банка не го напуштила островот

kiparzname

Поврзани вести

Ниту една од странските банки што работат во Кипар, не го напуштила островот како резултат на кризата предизвикана од одлуката на Еврогрупата од март оваа година да се скратат необезбедените депозити како услов за доделување на спасувачки кредит на Кипар, пренесе „ИТАР –ТАСС“, соопшти за весникот „Сајпрус мејл“, лидерот на владејачката партија Демократски собир (ДИСИ), Авероф Неофиту.

„Одлуката на Еврогрупата нанесе удар на нашата земја и меѓународните банки, водечки операции во Кипар. Сепак сите странски банки успеаја да ја надминат тешката ситуација и да ги обноват нивните загуби“, рече Неофиту.

Неофиту додаде дека ниту една од 26-те странски банки не го напуштила островот и дури сега се во подобра позиција од порано.

„Тие ја демонстрираат доверба кон Кипар и пријавија добивки за оваа година и покрај се’ што се случи“, истакна Неофиту.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести