вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кипар почнува да ги приватизира државните претпријатија

Кипар ја договори временската рамка за приватизација на државните претпријатија, околу настојувањето да собере 1,4 милијарди евра, што е еден од условите од пакетот помош договорен со меѓународните кредитори.

kipar

Поврзани вести

„Државната телекомуникациска компанија прва ќе се најде на листата за продажба, а тоа ќе биде за две години“, изјавил портпаролот на кипарската влада, Христот Стилијанидес, додавајќи дека потоа ќе следи продажба на енергетски компании и пристаништа.

Од кипарската влада е побарано да изработи план за приватизација за да може да ја добијат следната транша од 180 милиони евра од целокупниот пакет од 10 милијарди евра.

Во замена за доделениот пакет помош, меѓународните кредитори од Кипар побараа да ја затвори втората најголема банка, Лаики, за да може да ги намали депозитите поголеми од 100.000 евра во Банката на Кипар.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести