понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Кипарски Грци поднесоа тужба против Турција пред судот во Хаг

Група кипарски Грци поднесоа тужба против турската Влада пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

general_cyprus_map-650x396

Последни вести

Група кипарски Грци поднесоа тужба против турската Влада пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Тие бараат отпочнување истрага за злосторствата на Турција на територијата на Кипар, делумно и поради континуираното населување на турски жители на окупираната територија, се наведува во соопштението.

Тужбата е поднесена од кипарскиот европратеник Костас Мавридис и асоцијацијата „Кипарци против турските воени злосторства“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести