Магазин

Кит Емерсон пронајден мртов, најверојатнo самоубиство

Кит Емерсон пронајден мртов, најверојатнo самоубиство

Кит Емерсон, основач и клавијатуриста на групата Емерсон, лејк и Палмер (ЕЛП) пронајден е мртов во својот стан во Калифорнија, со рана од огнено оружје на главата.

ЕЛП беа прогресивен рок бенд во 70-те и издадоа вкупно шест платинести албуми.

Емерсон (71) е роден во Јоркшир, Англија, и уште како тинејџер свирел блуз и џез во Лондон.