понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ќе има ли предвремени парламентарни избори во ноември?

parlamentarni-izbori-20147

Последни вести

Доколку пратениците од опозицијата предводена од СДСМ не се вратат во парламентот, во ноември ќе се распишат предвремени парламентарни избори. Владејачката ВМРО ДПМНЕ дополнително ќе одлучи дали изборите ќе се распишат само за испразнетите 31-но пратеничко место или пак за нови 123. Уставните рокови течат, мора да се стави крај на политичката криза, вели координаторот на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски, за телевизија Телма.

СДСМ останува на своите барања и најавува дека нема да учествуваат на изборите доколку тие не бидат спроведени од техничка влада.

ВМРО ДПМНЕ со дециден став – ниту сега, ниту во иднина ќе го прифатиме барањето за формирање техничка влада во било која форма. На пратениците од опозицијата им нудат да се вратат во Парламентот или да одат на предвремени парламентарни избори.

И претседателот на Парламентот Трајко Вељановски ги повика пратениците од опозицијата да се вратат во законодавниот дом најдоцна до 8 октомври , кога всушност треба да биде објавен и Извештајот на Европската комисија. Доколку тоа не го сторат и го условуваат политичкиот дијалог, најави дека ќе биде принуден да свика седница на која ќе се констатираат оставките на пратениците. Голем простор за размислување нема да им се остави ниту на наредните кандидати за пратеници кои се наоѓаат на листите во шесте изборни единици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести