четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Ќе има повеќе од 20 илјади инфицирани од ебола во ноември

ebola

Поврзани вести

Повеќе од 20 илјади луѓе ќе бидат инфицирани со вирусот на ебола на почетокот на ноември, ако не се зголемат мерките на контрола на епидемијата во западна Африка, предупреди денеска Светската здравствна организација.

„Под претпоставка дека нема да има промени во мерките за контрола на епидемијата, на почетокот на ноември ќе бидат инфицирани 9.939 во Либерија, 5.925 во Гвинеја и 5.063 во Сиера Леоне, “ се наведува во студијата на СЗО.

Епидемијата се шири поради што сега стручњаците повикуваат на забрзани мерки на заштита и контрола која се однесува и на погребување на починатите и рано откривање на болеста.

Според последните податоци, од ебола починале повеќе од 2800 лица во западна Африка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести