понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ќе се гради фотоволтаична централа кај Македонски Брод

01082014175424_Prvata solarna elektrana vo Makedonija ce se gradi vo Porece

Поврзани вести

Германска компанија ќе гради фотоволаичнацентрала во Македонски Брод која ќе произведува еден мегават електрична енергија близу селото Инче.

Сончевите колектрори и опрема ќе бидат поставени на 28 илјади метри квадратни.

Инвестицијата е еден милион евра, пари  обезбедени од Европската банка за развој.

Германскиот инвеститор,сака да ги откупи и останатите три локации за оваа намена близу Инче. За нив велат локалните власти има интерес и меѓу домашни компании. Бидејќи Електро Израел испитал дека на овој дел од Македонија годишно има најмногу сончеви денови.

Од германската компанија мини хидроцентрали која во Европа има над 40 мали хидро и фотоволтаични централи тврдат дека со максимална искористеност на сончевите денови и часови, инвестицијата се врака за осум години, а одржувањето е минимално и нема еко загадување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести