сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ќе се гради висечки мост на Матка

Висечкиот пешачки мост треба да им овозможи пристап на посетителите на Матка до пештерите Врело, Крштелна и Убава.

matka

Поврзани вести

Градот Скопје го избра Друштвото за инженеринг и консалтинг „Чакар Партнерс“ од Скопје за изработка на проект за инфраструктура со варијанти на идејни решенија за пешачки мост преку езерото „Матка, со вклучена ревизија и изготвување на основен проект за инфраструктура на идниот објект.

Друштвото има рок од три месеци за да ја изготви потребната документација, за што ќе добие 1.026.600 денари или околу 16 илјади евра, пренесепорталот Буилд.мк

Висечкиот пешачки мост треба да им овозможи пристап на посетителите на Матка до пештерите Врело, Крштелна и Убава. Остварувањето на оваа идеја се одложува веќе неколку години од страна на градската управа поради сложеноста на теренот за градба и висината на финансиските средства која во минатото претставуваше главен проблем. Покрај идниот пешачки мост, за пристап до него е предвидена и патека во должина од четири километри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести