вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Ќе се извлекуваат телата на загинатите рудари во Зеница

Спасувачките тимови од вчера ги лоцираа телата и почнаа со работа на обезбедување на дел од рудникот за да може луѓето кои ќе работат на извлекување на телата да бидат безбедни.

zenica-nesreca

Последни вести

По несреќата во русникот Распоточје во Зеница, во која загинаа пет рудари и 29 се повредени, претседателот на Синдикатот на рудникот Мехмед Оруч најави извлекување на телата на загинатите за денеска, откако претходно беше дадена официјална потврда за имињата на настраданите, јавија босански медиуми.

– Надлежност над јамата во Распоточје во рудникот за јаглен во Зеница, презеде федерален инспектор за рударство и тој дава насоки и наредби и спроведува протокол кога е во прашање јамата, изјави Оруч.

Спасувачките тимови од вчера ги лоцираа телата и почнаа со работа на обезбедување на дел од рудникот за да може луѓето кои ќе работат на извлекување на телата да бидат безбедни. Тие вчера попладне мораа да прекинат со акцијата за извлекување поради безбедносни причини, бидејќи рудникот околу 14 часот беше погоден од нов „удар“ поради кој и настрадаа рударите во четвртокот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести