среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Ќе се конзервира фрескоживописот во црквата „Св.Спас“ во Штип

freski (1)

Последни вести

Во тек е реализацијата на првата фаза од конзервацијата на фрескоживописот во црквата „Св. Спас“ во Штип, проект предвиден во Програмата за заштита на културното наследство на Министерството за култура.

freski (2)

Како што се вели во соопштението од Министерството, стручните служби на Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Штип во рамките на првата фаза, што е предвидено да заврши до крајот на годинава, ќе извршат препокривање на црквата заради превентива од влага, по што ќе се изврши чистење на живописот кој датира од 14 век и 17 век, како и консолидација на фреските во горната зона.

freski (3)

Со реализацијата на втората фаза ќе се изврши ретуширање на оштетените делови во црквата, а целосната реализација на проектот се очекува во текот на 2015 година.

Фрескоживописот во црквата „Свети Спас“ претставува извонредна творба на живописување на црквите од тој период, а како сликар на фрескоживописот кој се одликува со исклучителни тонски квалитети, се јавува зографот Јован.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести