понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ќе се отворат две нови технолошко индустриски развојни зони во Берово и Виница

Технолошко индустриската развојната зона (ТИРЗ) во Виница ќе биде изградена во месноста наречена Поповец, што се наоѓа пет километри од градот и ќе се простира на површина од 20 хектари. ТИРЗ во Берово ќе се наоѓа на патот Берово - Дабиле и е на површина од 17 хектрари.

bunardzik-500

Последни вести

Владата донесе одлука за основање на две нови технилошко индустриски развојни зони во близина на Виница и Беровио.

Технолошко индустриската развојната зона (ТИРЗ) во Виница ќе биде изградена во месноста наречена Поповец, што се наоѓа пет километри од градот и ќе се простира на површина од 20 хектари. ТИРЗ во Берово ќе се наоѓа на патот Берово – Дабиле и е на површина од 17 хектрари.

„Согласно акцониот план и динмиката на активностите во август ќе се распише тендер  за компаниите кои сакаат да се вклучат во изгрдбата на инфрастрктурата на технолошко индустриските развојни зони Берово и Вница. Ова е одлична можност домашните компании да се пријават на тендерот и да си обезбедат работа“, изјави портпароот на Владата Александар Ѓорѓиев.

Во првата фаза на изградбата на ТИРЗ во Берово и Виница се предвидени еден милион евра , по 500.000 евра за двете зони.
Во август се планира изградба  на две нови зони во Струга (30 хектари) и во  Радовиш (10 хектари). Ќе биде објавен и тендр за компании за изградба на ТИРЗ во Ранковце (40 хектари).

Со основањето на овие зони се заокружува бројката на 14 од вкупно 15 предвудени технолошко индустриски развојни зони. Петнаесетата ТИРЗ се планирана да се отвори  во Делчево,  во првите три месеци од 2015 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести