среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Ќе се прошири зоната на потрага по исчезнатот малезиски авион

avion malezija

Поврзани вести

Ќе се прошири областа во која ќе сеспроведува подводната потрага по малезискиот авион, кој со 239 патници и членови на екипажот исчезна на 8-ми март.

Педесет и фва дена од исчезнувањето на авионот не е откриено ништо.

– Ќе сториме се за да ја решиме оваа мистерија. Сакам семејствата на патниците во авионот и целиот свет да знаат дека Австралија нема да избега од одговорноста, истакна австралискиот премиер Тони Абот.

Авионот сообраќаше на релација Куала Лумпур – Пекинг, но од засега непознати причини скршна од таа релација и се насочи кон јужниот дел на Индискиот Океан. Се претпоставува дека потонал западно од австралискиот град Перт.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести